Going North': soe põhjamaa

Mari Hiiemäe
aripaev@aripaev.ee

22.09.2006 00:00


BARi kvinteti plaat kannab nimetust "Going North", mis viitab põhjamaistele jahedatele helidele.

Enamik lugusid plaadilt on tõepoolest põhjamaise päritoluga, nimelt loodud norrakast helilooja Frode Barthi poolt, kes BARi kvintetis kitarri mängib. Vaikimisi põhjamaisele muusikale omistatud stereotüüpidele vastab "Going North" aga vaid osaliselt, olles eeldatavatest "põhjala kargetest saundidest" märksa positiivsem.

"Going Northi" sõnatu muusika koosneb instrumentaalpaladest, mis ei tüki liigselt peale, vaid jätavad alles ka selle maailma, mis kuulaja sees juba enne olemas on. Palad loovad küll assotsiatsioone ja panevad ennast kuulama, kuid ei nõua pingutust jäägitult süveneda. Lood on rahuliku veeremisega ja jälgitavad, helikeelelt lihtsad ja inimlikult ausad.

"Põhjamaine" ei pea tähendama ainult hingede hulkumist ja uitamist karmilusas maailmas. Muusika ei pea olema karge painaja nirvaanasse jõudmise piiril. Põhjamaa võib olla ka soe ja inimlik, kaotamata seejuures midagi oma algupärast. "Going North" seda just tõestabki.

elamus

BARi kvinteti "Going North"

Koosseis:

  • Frode Barth - kitarr
  • Per Willy Aaserud - trompet
  • Deniss Pashkevics - saksofon/flööt
  • Taavo Remmel - bass
  • Toomas Rull - löökpillid

Miskit inimlikult mõistetavat on selles muusikas. Kohati on see kainelt kaalutlev ja mõistuslik, siis hetkeks tormakas.

"Going North" on optimistlik segu erinevatest meeleoludest. Korraks paljastuvad unistused, korraks visatakse nalja iseenda üle.

Ka igatsus ja puhtus, mida põhjamaa-toonidele omistatakse, on siin olemas. Free-jazz'i momendid ja tuline fusion lisavad mõtlikele põhjala-saundidele värvi juurde.

Nime BAR taga on viis muusikut Eestist, Norrast ja Lätist.

Ühisprojekti tuumaks on trummar Toomas Rull, kes oma löökpillimänguga on hiilanud rohkem kui kümne bändi koosseisus, sealhulgas ansamblites Rull's Royce, Ultima Thule, Tulli Lum ja L'Dorado.

BAR on ansambel, mis heidab valgust Rulli isiklikele huviliinidele muusikaloomise protsessis.

Plaadiesitluskontserdil Teater NO99 Jazziklubis lubas Rull, et esitatakse rahulikku ja põhjamaist muusikat, et soojavõitu jazz'iklubi mitte üle kütta.

"Going Northi" puhul pole muret ei liigse kütmise ega ka mahajahutamisega, selle plaadi muusika ei muserda ega muuda maailma võltsilt ülevaks. Pärast lugude tuttavaks-kuulamist võiks see olla hea taustaplaat, sest peegeldab kuulaja ootusi sellistena, nagu need on.

Ansambli nimi on mitmetähenduslik. Esiteks tähendab bar inglise keeles takti ning teiseks moodustub sama kombinatsioon ka bändimeeste eesnimetähtedest. Ehk siis ansambli tuumiku moodustavad Frode Barth kitarril, PerWilly Aaserund trompetil ja Toomas Rull trummidel.

Verivärsket plaati tutvustatakse kontsertidega nii Eestis, Lätis kui ka Leedus.