MITTE AINULT JAZZIST
(Igor Garshnek)


CD "Rull's Royce - Rull's Choice"Rull's Royce Orchestra featuring Frode Barth, Per Willy Aaserud & Meelis Vind
All compositions by Toomas Rull
Recorded live in January 2002 at Eesti Raadio

Rull's Royce Orchestra plaat on neile, kes oskavad muusikas hinnata tundelist stiili ja emotsionaalseid varjundeid. Päris kindlasti on CD meelepärane melomaanidele, kes on tüdinud pealetükkivatest ja primitiivsetest viisidest, kuid oskavad hinnata meloodia intiimset ilu.
Sest Toomas Rulli (löökpillid) autoriplaati iseloomustavad intiimne tundeskaala ja meloodilisus, samuti detailirikkad arran?eeringud ja kõlanüansside mitmekesisus.Muusikuid on CD-ümbrisel kirjas kümme, kaks neist - Frode Barth (kitarrid) ja Per Willy Aaserud (trompet) pärit Norrast.

Ülejäänutest on tuntumad Meelis Vind (klarnet, bassklarnet), Raul Vaigla (bass) ja Taavo Remmel (kontrabass). Koos oleks nagu jazziseltskond, kuid muusika siiski jazzietiketi alla ei mahu. Pigem on tegu üsna erilaadse stiilide amalgaamiga, kus jazzharmooniad vahelduvad new-ageilike kõlameditatsioonidega ning fusioni laadis improvisatsioonid isegi bluusilähedase tunnetusega ("Timeless Joy").

Samas on plaat algusest lõpuni terviklik nii oma muusikaliselt materjalilt kui emotsionaalselt toonuselt. Viimase kohta niipalju, et enamik lugusid on esmamuljel aeglased minoorsed ballaadid.Põhilisi meloodialiine kannavad valdavalt klarnet ja trompet, kas vaheldumisi või duona.
Üks erandeid on "Sad Satisfaction", kus akustiline kitarr (Marek Talts) võtab kanda nii meloodia- kui harmooniakujundusliku rolli. Järgnev "Thunder Magic" toob nostalgiliselt nukrate intonatsioonide kõrvale ka natuke kõlahelgust ning valgusküllaseid harmooniaid. Jürmo Eespere (rhodes piano) improvisatsioonid mõjuvad elegantselt ja mainstremi mõttes stiilselt, samuti Frode Barthi läbipaistva soundiga kitarrisoolo. Seda lugu võib iseloomustada kui mõtlikku fusion-ballaadi, mis loob pea alati õdusa meeleolu neile, kes seda muusikast otsivad.Eraldi tuleks plaadil välja tuua veel kaks lugu, neist "Mantra" teevad huvitavaks elektroonilised värvid ning klarneti orientaalse koloriidiga meloodiajoonis. Eksootilisi löökpille mängib siin ka Toomas Rull ise.

Ütlematagi on selge, kui hästi sobib sellisesse peenekoelisse helikangasse Raul Vaigla subtiilne fretless bass. Plaadi originaalse kompositsiooniideega lõpuloos "Rull's Royce" tuleb uue värvipillina sisse harf (Saale Kivimaker), mis üllatavalt hästi sobib elektrikitarri distortion-efektiga. Huvitav plaat põnevate muusikutega. Kel soov Rull's Royce'i kontserdilaval näha, peaks läbi astuma juba alanud "Jazzkaarelt".

(23. IV Vanalinna stuudios, 24. IV Pärnus ja 25. IV Tartus)